Evet darallar veren iş planı hazırlama. Birçoğumuz için korkunç bir süreç sadece bir bankadan kredi almak ya da internet üzerinden para toplamak için iş planı yazma düşüncesi bile çoğumuzu hüsrana ya da korku duymaya itebilmeye yetmekte .

Başına çöküp planı yazıp bitirmenin işine yarayacağını bile bile birçok iş sahibi borç başvurularını ertelemekte , iş planlarını yazmayıp kaytarmak için ellerinden geleni yapmakta .

Ama e-ticaret ya da perakende satış işinizi büyütmek için banka kredisine ihtiyacınız varsa iş planınızı yazmaktan başka çareniz yok . Allah’tan finans başvurularınızda kullanabileceğiniz , şirketinizin büyüme planlarına yön verecek önemli bir araç haline gelebilecek verimli , ilgi çekici ve hatta iddia ediyorum ki eğlenceli olabilecek bir yaklaşım kullanma şansınız var .

İŞ PLANLAMADA “IDEAL MÜŞTERİ” YAKLAŞIMI

Anlamsız çizikler gibi duran grafiklerin , iş dünyası jargonlarının sıkıcılığının sayfadan sayfaya koştuğu 80 sayfalık kısa hikaye artık geçti gitti . İşiniz artık yaratıcı ve yeni iş planınızda bunu yansıtmalı .

Basit bir soruyla başlayın:

Benim ideal müşterim kim ?

İş planına ekleyeceğiniz her içerik aklınızda bu soru dönüp dolaşarak yazılmalı. Bir kere işiniz için bir adet mükemmel müşteri (klonlama imkanınız olsa binlerce klonlayacağınız) tanımladınız mı piyasa araştırmanız , pazar planınız , harekat el kitabınız ve hatta finansal tahminleriniz için temel hazır demek . İşinizin hangi sorunu kim için çözdüğünü net bir şekilde anladıktan sonra iş planınızı yazmak müşterinizi nasıl mutlu edeceğiniz egzersizinden başka bir şey olmamakta .

“bir iş planı mükemmel müşterinizi nasıl mutlu edersiniz egzersizi olmalı”

Ve birden iş planınız eyleme dökülebilir hale geliyor. Gerçekten de ilerlemenizi değerlendirmede işinizi yönlendirmekte kullanabileceğiniz bir kılavuz .

Ayrıca daha net ,spesifik ve temiz bir hale geliyor .Artık 80 sayfalık bir cilt değil .

Eğer iş planınızı bu odaklanmayla yazarsanız yatırımcıları heyecanlandırmakta hiç sıkıntı yaşamayacaksınız.

İŞ PLANINA NELER DAHİL EDİLMELİ ?

Bu yeni yaklaşımla bile olsa iş planınız yatırımcıların beklentilerindeki gibi düzenlenmeli .

Tavsiyem aşağıdaki gibi bir genel taslak izlemeli ve işinize uygun hale getirmenizdir.

1. Yönetim Özeti : İş planınıza genel bir bakış. Önemli tüm noktaları bir sayfada toplayın.

2. İş Tanıtımı :

a. Ürünler ve Hizmetler : Ürününüz ve kime sattığınız

b. Şirket Mülkiyeti / Yasal Durum : Şirket sahibinin kim olduğu , her ortağın şirketin kaçta kaçına sahip olduğu ? Şirket şahsi mi , ortaklık mı yoksa sermaye şirketi mi ? Bugüne kadar ortaklar tarafından şirkete ne kadar yatırım yapıldı ?

c. Başlangıç Özeti : Ne kadar paraya ihtiyacınız var ve nasıl harcayacaksınız ?

d. Görev / Vizyon : Bu iş alanında olmanızın amacı nedir ? Bu hikayenizin müşteri ve yatırımcılarla paylaşmak isteyeceğiniz önemli bir kısmıdır.

e. Hedefler ve Amaçlar : İşiniz için en az bir kısa vadeli (bir sene içinde) ve bir uzun vadeli (3 sene yad daha sonrası) hedef dahil ediniz. Bu hedeflere ulaşmak için 2 3 adet hedef tanımlayınız.

3. Pazar

a. İdeal Müşteri : Müşterinizin kafanızdaki görüntüsü nedir ?

b. Pazar Boyutu : Bütün pazarınızı ve ne kadar büyük olduğunu tartışın.

c. Pazar Bölümlenmesi : Ürün ve hizmetleriniz çok fazla olmayan bir kaç tip müşteriye hitap edecek.

Pazar bölümlerinizi ve ideal müşterinizin hangi bölüme girdiğini belirtin.

4. Endüstri Trendleri : İçinde bulunduğunuz endüstrinin yerel ve global trendleri nelerdir ? Bu bölüm ayrıca değiştirme maliyetleri , sağlayıcılar ve ortaya çıkabilecek potanisyel rakipler hakkında bilgi vermek için uygundur.

5. Yarış : Bütün büyük rakiplerinizi artıları ve eksileri ile listeleyin. Satın alanlara sağladıkları yararları da edin.

6. Pazarlama ve Satış planları

a. Rekabet Avantajı : Sizi diğerlerinden ve sizin ürününüzü satanlardan farklı yapan nedir ?

b. Pazarlama Planı : İlk ve devam eden dönemlerde pazar aktiviteleriniz nasıl gözükecek ve bunlar için bütçeniz nedir ? Pazarlama aktiviteleriniz size ne kadar yeni müşteri getirecek ? Abone sayınız ne olacak ? İnternet sitesi trafiğiniz ne kadar olacak ?

7. ZATİ analizi : Zayıflıklarınızı , Artılarınızı , Tehditlerinizi ve İmkanlarınızı analiz edin. Şirketinizin en iyi yönleri nelerdir ? Hangi konuda en iyisiniz ? Hangi pazar ve endüstri değişikliklerini avantaj olarak alıp yararınıza çevirebilirsiniz ? Bu dış faktörler başarılı olmanızı engelliyor mu ? Şirketinizin bu zorluklarla nasıl baş edeceğini anlatan bir paragraf ekleyiniz .

8. Operasyonlar

a. Genel Operasyonlar : Çalışma saatleriniz nedir ? Yeni müşteri getirme süreciniz nedir ? Eleştiri , geri dönüm ve yönledirmeler hakkında ne düşünüyorsunuz ? Açık net bir müşteri çekme kanalınız var mı (bir kişinin müşteriniz olmak için izlediği yol )? İşinizde tipik bir gün nasıl geçiyor ?

b. Konum : Eğer bir ofisiniz varsa yerini belirtin ve niye burayı seçtiğinizi anlatın. Eğer işinizi sadece online olarak yapacaksanız niye bunu tercih ettiğinizi anlatın .

c. Dağıtım : Satışınız direk müşteriye mi yoksa toptan mı yoksa bağlı şirketler üzerinden mi ?

d. Mal sağlayıcılar : İşinize ürün sağlayan başlıca mal sağlayıcılar kimlerdir ve bunları nasıl seçtiniz?

9. Yönetim ve Personel

a.Yönetime Genel Bakış : Yönetim ekibinizin geçmişini ve günlük operasyonlardaki rollerini açıklayın.

b. Personel /Kadrolaşma : Burada kişisel ihtiyaçlarınızı , hangi aralıklarla işe aldığınızı , yaklaşık maaşları ve organizasyon şemanızı özetleyin. Her elemanın günlük olarak ne yaptığını açıklayın.

İşinizin saat gibi çalışmasını sağlayan çalışanlarınız, o yüzden tam olarak kimin ne yaptığını anlatın.

10. Çıkış Stratejisi : Bu iş sektöründe sonsuza kadar kalmayı planlıyor musunuz yoksa bir süre satabilir misiniz ? Lisanlar mısınız ? Bayilik sistemi mi kuracaksınız ? Yatırımcılar paralarını nasıl geri alacaklarını bilmek ister .

11. Mali Öngörüler

a. Varsayımlar : Herkes bu bölümü atlar halbuki mali tahminlerin en önemli bölümüdür.

Kazanç , satış büyümesi ve giderler hakkındaki varsayımlarınızı açıklayın.

b. Ne kar ne zarar et : Şirketinizin nasıl başa baş gideceğini , tüm giderlere yetecek kadar nasıl kazanç sağlayacağını kısaca özetleyin.

c. Kar ve Zarar : Tahmini net karınızın üstünü çizin . Endüstri standardının altında mı üstünde mi ve niye böyle olduğunu açıklayın.

d. Nakit akışı : Kredi politikalarınızı açıklayın . Kasa bakiyeniz düştüğünde ne yapacaksınız açıklayın.

e. Bilanço : Kısaca öz sermayeye (şahıs veya yatırımcı katkısı) olan tahmini borçları (verilmiş borçlar ve alınmış krediler) açıklayın . Niye böyle bir bakiye seçtiğinizi anlatın.

NE ZAMAN YAZMAYI BIRAKMANIZ GEREKTİĞİNİ BİLİN

Pazar araştırması ve analizine kaptırıp gitmek çok kolay . Pazar bölümlemeniz ve ideal müşteriniz üzerine yoğunlaşın . Kısa birer paragrafla açıklayın.

Personel bölümünde tam iş açıklamalarına ihtiyacınız yok , bir iki satır yeterli . Rekabet analizinde de 3 5 tane en yakınınızda olanlardan bahsedin. Restoran ve perakende sektörlerinde olduğu gibi çok fazla rekabetçiniz varsa tek tek inceleyeceğinize kategorilere gruplayıp inceleyin.

Yatırımcılar çok uzun iş planlarını okumayı sevmez o yüzün de uzun iş planları yazmayın .

Genellikle yatırımcı ilk olarak yönetim özetinize ve mali öngörülerinize bakacak , eğer bunları beğenirse diğer bölümlere bakacaktır. Yönetim özetinizin ideal müşterinizi , finansman talebinizi , tahmini borç geri ödeme periyodunuzu , kar potansiyelinizi ve takımınızın tüm bunları hayata geçirme kabiliyetini içerdiğinden emin olun ve bir sayfayı geçmeyin.

Tekrarlıyorum yönetim özetiniz bir sayfayı geçmesin .

Ve yönetim özetini , iş planınızı bitirmeden yazmaya kalkmayın . Fikirler kafanızda tazeyken ve ana noktalar daha net aklınızdayken son cebelleşeceğiniz bölüm Yönetim Özeti olmalıdır.

Bu dedilenlerin tamamını yaparsanız öz ve net 20 sayfayı geçmeyen bir iş planınız olacak .

FİNANSMANI ALDIKTAN SONRA İŞ PLANINIZLA NE YAPMALISINIZ ?

Artık elinizde ideal müşteriye odaklanmış sizi yolunuzda tutacak güçlü bir araç olan bir iş planınız var.

Net hedef ve amaçlar koyduğunuzu varsayarsak geri dönüp , gözden geçirip , başarıp başaramadığınızı değerlendirebilirsiniz.

Mali tahminlerinizi işinizin gerçek değerleriyle karşılaştırıp çabukça neyin değiştirilmesi gerektiğini görmek için kullanabilirsiniz. Pazarlama kampanyaları yaptığınızda paranızın malınızı satmak istedğiniz ideal müşteriyi etkileyecek şekilde harcanıp harcanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Gördünüz mü ? İş planınız artık hem işinizi düzgün yürütmekte hem de finansman sağlamakta kullanacağınız yararlı bir araç oldu. Sonuçlar kendini göstermeye başladığında iyi ki iş bittikten sonra çekmecenin birine tıkmamışım diyebileceğiniz bir döküman oldu.

15 Gün ücretsiz deneyebilirsiniz

Demo formu doldurun, hemen sizi arayalım!

Akıllı Ticaret - Demo Talebi

Merkez Ofis
Adres : Çınarlı Mah. Şehit Polis Fethi Sekin Cad. No: 1/706, Martı Tower, Konak, İzmir
Santral : 0232 433 0 432 – 0850 455 1 789
Mail : [email protected]
Teknopark ARGE Ofis:
Adres : 10032 Sokak No: 2 B205 İTOB Bilimpark Menderes – İzmir