İnternetten alışverişin patladığı çağımızda e-ticaret sitesi aracılığıyla satış yapabilmek, rakip birçok firmadan daha iyi olabilmek, ustalık istemektedir. Mevcut e-ticaret sitesiyle istediği başarıya ulaşamayan, çare arayan ve internette yeni olan girişimcilerimiz, e-ticaret sitesi kurarlarken önerilerimizi dikkate alırlarsahayallerini gerçekleştirmek için ilk adımı atmış olacaklardır.

 

Tanınmış bir mağazadan alışveriş yapmayacaksanız bir ürün almak istediğinizde sizi mağazaya çeken ilk şey, o mağazanın vitrinidir. Ürün öyle güzel sergilenmiştir ki kendinizi bir anda mağazanın içerisinde o ürünü tezgâhtara sorarken bulursunuz. E-ticaret sitelerinde ise vitrin sizin görsellerinizdir ve potansiyel müşterinizi çekmek ya da 3 saniye içinde siteden gitmelerine neden olmak, artık sunduğunuz görsellerin ve ürün bilgilerinin marifetine kalmıştır. Bu nedenle, e-ticaret sitelerinde görsellerin nitelikli olması, ürünün her açıdan çekilmiş fotoğraflarının bulunması önem kazanmaktadır. Ayrıca görsellerin özgünlüğü (sizin tarafınızdan çekilmiş olması), arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacak, bu da sitenize gelecek müşterileri arttıracaktır.

 

Klasik alışverişlerdeki gibi ürüne dokunamayan, onu tadamayan, koklayamayan e-ticaret müşterilerinin kaliteli görsellerden sonra en çok önem verdikleri ve satın almada onları harekete geçiren diğer etmen de ürün açıklamalarının ayrıntılı ve anlaşılır olmasıdır. Ürün açıklamaları müşterinin bilmek istediği her şeyi kapsamalıdır ve mümkün olduğunca detaylandırılmalıdır. Aynı zamanda müşterinin ürün bilgilerinde bulamayıp öğrenmek istediklerini çok hızlı sorup yanıtını alabileceği uygulamalara da ürün detay sayfasında yer verilmelidir.  (Whatsapp, zendesk chat, tawk to) Ürünlerle ilgili geniş kapsamlı açıklamalar Seo çalışmalarında da size fayda sağlayacak ve sitenizin googleda görünürlüğünü arttıracaktır.

 

 

E ticaret sitelerindeki tasarım trendleri de son zamanlarda değişiklik göstermiştir. Eskisi gibi yoğun, her boşluğun doldurulduğu, sürekli hareket eden ve gözü yoran tasarımlar terk edilerek sade ve minimalist tasarımlara yer verilmektedir. Bu nedenle sizler de kullanımı kolay, müşterilerinizin doğrudan aradıkları hizmete ya da ürüne ulaşmalarını sağlayan site tasarımlarını tercih etmelisiniz. Özellikle ürün kategorilerinin ve alt kırılımlarının navigasyonda yer alması, müşterilerinize kolaylık sağlayacaktır. Öne çıkarmak istediğiniz bazı ürün ve hizmetleri spot olarak site ana sayfanızda vermeniz, hem siteyi canlı kılacak hem de sadelikten ödün vermemiş olacaksınız.

 

Evde, okulda, iş yerinde, toplu taşıma araçlarında hatta trafikte yeşil ışığın yanmasını beklerken bile elimizden düşüremediğimiz mobil cihazlardan müzik dinlemek, önemli yazıları okumak, sosyal medyayı takip etmek ve e-ticaret sitelerinde gezinmek, hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Kullanıcılar, masaüstü bilgisayarlar yerine her an yanlarında olan mobil cihazlarla alışveriş yapmayı daha çok tercih ediyorlar. Mobil cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla e-ticaret siteleri için de mobil uyumlu web sitesi artık zorunluluk oldu. Bu nedenle, kullanımı kolay mobil uyumlu site yaptırmanız, hem müşterilerinizi memnun edecek hem de site içi trafiğinizi yoğunlaştırarak satışlarınızı arttıracaktır. Mobil uyumlu akıllı ticaret paketlerimizle ilgili daha fazla bilgi almak için linki tıklayınız. https://www.akilliticaret.com/akilli-ticaret/e-ticaret-paketleri/

 

E-ticaret sitelerinde kullanıcıların önem verdiği bir diğer önemli konu ise sitenizin güvenilirliğidir. Site ana sayfa footerda ve özellikle ödeme sayfalarında, SSL sertifikaları, gizlilik/güvenlik politikaları, iptal/iade koşulları, banka ve sanal pos sağlayıcılarının bilgisi, olası istek ve şikâyetlerde müşterinin yetkiliye ulaşabileceği firma iletişim bilgileri ve çalışma saatleri yer almalıdır. Ödeme sayfalarında ödemeyle ve alınan ürün/hizmetle ilgisi olmayan dikkat dağıtıcı hiçbir öge bulunmamalıdır. Müşteriniz alışverişini hızlı bir şekilde sonlandırabilmeli ve ödeme sayfalarında tahminî teslimat süresini, kargo bilgilerini görebilmelidir. Satış sonrasında oluşabilecek gecikmeleri müşteriye smsle bildirmek firma güvenirliğinizi arttıracaktır.

 

E-ticaret sitelerinin sosyal medya hesaplarının olması firma bilinirliğini sağlamakta, izleyiciler siteye eklenen yeni ürünleri, kampanyaları, duyuruları kısa süre içerisinde öğrenmektedirler. Bu hesaplardan yönlendirilen linklerle e-ticaret sitenize gelen müşteriler, ilgilerini çeken ürünün satın alımını gerçekleştirmektedirler. Siz de ana sayfanızda ve ürün sayfalarında sosyal medya hesaplarına yer vererek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Buradaki en önemli kural, kampanya ve duyurularınızı sık periyotlarla yaparak hesaplarınızı canlı tutmanızdır.

 

Son olarak kullanıcılar, alışveriş yapmak istedikleri e-ticaret sitesinin hangi firmaya ait olduğunu bilmek isterler. Site içerisinde Hakkımızda bölümü oluşturarak firmanızla ilgili kısa tanıtıcı bilgilere yer vermek, müşterinin firmaya olan güvenini arttıracaktır. Yukarda sözü edilen “e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazları”nı yerine getirdiğinizde sizin de başarılı olmak için önünüzde bir engel kalmayacaktır.

 

 

15 Gün ücretsiz deneyebilirsiniz

Demo formu doldurun, hemen sizi arayalım!

Akıllı Ticaret - Demo Talebi

Merkez Ofis
Adres : Çınarlı Mah. Şehit Polis Fethi Sekin Cad. No: 1/706, Martı Tower, Konak, İzmir
Santral : 0232 433 0 432 – 0850 455 1 789
Mail : [email protected]
Teknopark ARGE Ofis:
Adres : 10032 Sokak No: 2 B205 İTOB Bilimpark Menderes – İzmir